Workation w Szwecji – musisz spróbować!

Skandynawia | Brak komentarzy

Zmiana scenerii służy każdemu! W Szwecji masz gwarancję, że znajdziesz wyjątkową scenerię, która nie tylko sprzyja relaksowi, ale jednocześnie pozwala na pracę w świetnych waunkach. Bez względu na to, czy tęsknisz za bogatym zapachem czarującego lasu, spontanicznymi wędrówkami przez wspaniałe szczyty gór, czy też za uspokajającym widokiem na morze z okna sypialni – szwedzka przyroda ci to zapewni. Przedstawiamy wam kilka propozycji noclegów (z dobrym wi-fi!) zlokalizowanych po całej szwedzkiej krainie, gdzie możesz się zatrzymać i naładować baterie. A może warto zabrać laptopa do inspirującej pracy?

Przeprowadzono badanie, aby zilustrować wcześniejsze wyniki badań zarówno szwedzkich, jak i międzynarodowych, które wykazały, że kontakt ze środowiskiem naturalnym jest pod wieloma względami korzystny dla naszego zdrowia. Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z naukowcami z największego szwedzkiego centrum akademickich badań medycznych i jednego z czołowych uniwersytetów medycznych na świecie, Karolinska Institutet.

Test był prowadzony przez dwa tygodnie, od 30 maja do 13 czerwca i obejmował pięciu uczestników. Uczestnicy mieli od 20 do 35 lat i wykonywali pracę, która pozwalała im na pracę zdalną w czasie badania. W studium przypadku wykorzystano kombinację metod ilościowych w celu zbadania stanu zdrowia uczestnika, wzorców snu i aktywności fizycznej. Uczestnicy badania nosili specjalny sprzęt w postaci MotionWatch8 (CamNtechLtd, Wielka Brytania), który rejestrował ich ruchy co 15 sekund, a także zbierał parametry snu. Uczestnicy samodzielnie mierzyli ciśnienie krwi każdego ranka i wieczora za pomocą automatycznego ciśnieniomierza. W dwóch przypadkach uczestnicy wypełnili również kilka krótkich formularzy różnych testów samooceny, w których badano stan ich obecnego samopoczucia. Wyniki wskazały na kilka pozytywnych skutków pobytu na łonie natury.

Aktywność fizyczna

Uczestnicy spędzili więcej czasu na umiarkowanej aktywności fizycznej podczas okresu eksperymentalnego niż podczas normalnego tygodnia pracy. Wzrost wyniósł około 20%. Możliwe, że środowisko bliskie naturze zachęcało do częstszych spontanicznych ruchów.

Sen

Wydajność snu jest miarą rzeczywistego czasu snu wyrażoną jako procent czasu spędzonego w łóżku i faktycznego spania była średnio o 6 punktów procentowych wyższa w okresie bliskim naturze niż podczas zwykłego tygodnia pracy. Wyniki pokazały, że czas między pójściem spać a zaśnięciem – był średnio o 32 minuty (51%) krótszy w tygodniu obcowania z przyrodą niż w normalnym tygodniu, a średnia długość snu była o 23% dłuższa podczas tygodnia natury niż podczas zwykłego tygodnia.

Zdrowie psychiczne

Badanie zdrowia psychicznego i dobrostanu ocenia dobrostan społeczny i psychiczny, a także emocje związane z lękiem, depresją i ograniczeniami funkcjonalnymi. Wyniki testu były o 22% pozytywniejsze  w okresie bliskim naturze. Badanie witalności oszacowało samoocenę zdrowia publicznego, a jego wynik podczas pobytu w bliskim kontakcie z naturą był o 27% lepszy niż podczas zwykłego tygodnia pracy. Zawarte pytania wskazywały, że uczestnicy badania przede wszystkim czuli się bardziej „pełni energii” (wzrost o 55%) i mieli „dużo energii” (wzrost o 36%).

Ankiety dotyczące objawów lęku i depresji wykazały 77% spadek objawów lęku i 44% spadek objawów depresji w ciągu tygodnia natury w porównaniu ze zwykłym tygodniem pracy. Skala Postrzeganego Stresu szacuje, jak często respondenci doświadczają, że ich życie jest nieprzewidywalne, niekontrolowane lub że ludzie czują się przepracowani. Wyniki wskazały na 48% spadek odczuwanego stresu podczas tygodnia pracy w naturze w porównaniu do zwykłego tygodnia pracy. Stres poznawczy oceniano za pomocą pytań, które skupiały się na trudnościach z koncentracją, pamięcią, podejmowaniem decyzji i zdolnością jasnego myślenia. Nasze wyniki wykazały 50% spadek oszacowania stresu poznawczego w okresie bliskim naturze niż podczas zwykłego tygodnia pracy.

Przekonani? Może takie „pół-wakacje” i zmiana otoczenia raz na jakiś czas może dobrze wam zrobić i dać oddech jednocześnie nie nadwyrężając obowiązków w pracy?