Zielona droga szwedzkiej energii

Skandynawia | Brak komentarzy

Szwecja znana jest z intensywnych nakładów na poszukiwanie alternatywnych źródeł energii od czasu kryzysu paliwowego w latach 70’ XX wieku. W tych właśnie czasach ponad 75% całej zużywanej w Szwecji energii pochodziło właśnie ze spalania paliw. Dzisiaj, poziom ten to 20% i wciąż spada.

  1. Niskie emisje

Niewiele jest krajów, w których zużycie na mieszkańca jest mniejsze niż w Szwecji, a jednak to Szwecja przoduje w jednym z najniższych emisji dwutlenku węgla na świecie. Według najnowszych statystyk Międzynarodowej Agencji Energii (IEA), przeciętny Szwed uwalnia 4,25 ton dwutlenku węgla rocznie do atmosfery, w porównaniu ze średnią UE wynoszącą 6,91 ton oraz średniej w USA na poziomie 16,15 ton. Szwecja Znalazła sposób na minimalizację emisji, podczas gdy gospodarka rośnie.

Powodem tak niskiej emisji jest to, że 83% produkowanej energii w Szwecji pochodzi z elektrowni jądrowych i wodnych. Energia pochodząca z kogeneracji (połączenia ciepła i energii) dostarcza 10% elektryczności, a ta głównie zasilana jest przez biopaliwa. Pozostałe 7% pochodzi z elektrowni wiatrowych.

niclas_albinsson-water_power-3110

  1. Niejasna przyszłość energii nuklearnej

Szwecja ma obecnie 3 elektrownie jądrowej obsługujące 10 reaktorów jądrowych obsługujących codzienne zapotrzebowanie na energię. Oznacza to, że jest to jedyny kraj na świecie, który ma więcej niż jeden reaktor na milion mieszkańców. Niemniej jednak energia jądrowa wciąż pozostaje tematem, który dzieli partie polityczne w Szwecji.

W 2010 roku parlament zadecydował, że nowe elektrownie jądrowe będą budowane jedynie, aby zastępować te, który mają być wycofane. Jednak 5 lat później wszystkie nowe plany budowlane zostały wstrzymane, a podatek od energii jądrowej został znacznie podniesiony, co miało pomóc przenieść ciężar inwestycyjny ku odnawialnym źródłom energii.

  1. Energia światowej klasy

Od momentu dokonania się deregulacji, szwedzki rynek energii stał się doskonałym przykładem standardów międzynarodowych w opinii IEA. Dwa podstawowe powody, dla których tak jest, to dowolność w wyborze dostawcy energii i ogólnokrajowe poziomy cen. Od 1996 roku Szwedzi mogą wybierać dostawcę energii, a w tej chwili koło 200 dostawców zapewnia energię konsumentom.

Znaczna część energii elektrycznej produkowana jest w Szwecji na północy, ale region ten zużywa jej mniej niż bardziej zamieszkana południowa część kraju. Jest to jeden z powodów, z których kraj został podzielony na cztery obszary cen energii w 2011 roku, w celu pokrycia kosztów poniesionych podczas transportu (straty energetyczne) energii z północy na południe. Innym powodem było ułatwienie obrotu energią elektryczną między Szwecją a resztą Europy.

  1. Oszczędzanie energii w przemyśle

W 2005 roku Szwecja wprowadziła specjalny pięcioletni plan, mający na celu zwiększenie efektywności energetycznej w przemyśle. W ramach tego programu, przedsiębiorstwom przyznawano ulgi podatkowe w zamian za plany zmniejszenia emisji oraz zużycia energii i wprowadzenie ich w życie. Wraz z zakończeniem programu okazało się, ze program przyniósł oszczędności 1,45 TWh rocznie o wartości około 500 mln SEK.

Program aktualnie wprowadzony jest ponownie, tym razem jednak obejmując około 90 gałęzi przemysłu, które razem stanowią jedną piątą całkowitego zużycia energii elektrycznej w kraju.

  1. Energooszczędne gospodarstwa domowe

Rząd inwestuje znaczne środki finansowe w informację i porady dla gospodarstw domowych, jak oszczędzać energię. Każda gmina (a jest ich aż 290 w Szwecji) ma doradcę energetycznego, do którego może zgłosić się każdy po pomoc i wskazówki. Doradzają w wielu dziedzinach, np. jak wykorzystać światło dziennie najdłużej i najefektywniej i jakie są najlepsze systemy grzewcze.

helena_wahlman-recycling-4282

To podsumowuje pierwszą część tej zielonej opowieści. Jak Wy dbacie o środowisko? Śledźcie nas na bieżąco, żeby poznać drugą część!

Pomysł na posta wzięłam z niezawodnej strony sweden.se.


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.