Zielona energia w Szwecji cz. 2.

Skandynawia | 2 komentarzy

Witajcie!

Mam dzisiaj dla Was kolejną dawkę zielonej energii prosto ze Skandynawii! Ostatnim razem opowiedziałam Wam trochę o ich zakręceniu na rzecz środowiska (co każdy z nas powinien silnie popierać). Tym razem idziemy trochę głębiej i przedstawię Wam 5 kolejnych przykładów wykorzystania zielonej energii.

 1. Duży udział energii odnawialnej

Szwecji udało się osiągnąć założony cel 50% odnawialnych źródeł energii już w 2012 (w tej chwili wynik ten wynosi nawet 52%), kiedy rząd szwedzki założył, że dokona się to do 2020 roku. Odnawialne źródła energii dzisiaj wykorzystywane są w dostarczaniu energii elektrycznej, ciepłownictwa i paliw – wynik ten jest najwyższy w UE.

W celu promowania energii odnawialnej Szwecja wprowadziła zielone certyfikaty energii elektrycznej w 2003 roku w celu promowania energii odnawialnej. Aby zakwalifikować się do bycia certyfikowanym, energia musi pochodzić z wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalnej lub energii fal, biopaliwa lub małych elektrowni wodnych. Natomiast obowiązkiem każdego sprzedawcy jest posiadanie w swoich zasobach odpowiedniej części „zielonej energii”.

Po co to wszystko? Celem jest zwiększenie produkcji energii odnawialnej o 25 TWh od 2002 do 2020. Obecnie Szwecja jest już tuż za połową tej drogi, przede wszystkim dzięki zwiększonemu wykorzystaniu biopaliw i stale rozwijającemu się programowi energetyki wiatrowej.

alison_de_mars_von_blixen-windturbine-702

 1. Szybko rosnące źródło energii

Energia wiatrowa jest najszybciej rozwijającym się źródłem energii odnawialnej na całym świecie w ostatnich latach, a w szczególności, najszybciej rozwija się w Szwecji. Od 2000 roku, produkcja szwedzka wzrosła z 0,5 do 11,5 TWh. Obecnie w Szwecji działa około 3100 turbin wiatrowych. Niemniej jednak kombinacja rosnącego udziału w rynku energii wiatrowej i wahania w jej produkcji stawiają nowego rodzaju wyzwania dla jej dystrybutorów.

 1. Badania nad etanolem

Szwecja kładzie również duży nacisk na rozwój odnawialnych, alternatywnych paliw. Badania nad wykorzystaniem etanolu Szwedzi rozpoczęli w 1980 roku, a dzisiaj są jednym ze światowych liderów w tej dziedzinie.

Większość produkowanego i wykorzystywanego etanolu pozyskuje się z ziaren. Szwedzcy naukowcy prowadzą produkcję etanolu z celulozy, który nazywa się biopaliwem drugiej generacji, ponieważ ten sposób pozyskiwania jest bardziej wydajny niż pozyskiwanie go ze zboża i nie wpływa na produkcję żywności.

Co ciekawe, na lata 2011-2015 rząd szwedzki przeznaczył 130 milionów koron na R&D dla etanolu.

 1. Czystszy transport

Unia Europejska wymaga od krajów zmiany podejścia do transportu. Do 2020 roku 10% wszystkich paliw wykorzystywanych w transporcie mają być pozyskiwane ze źródeł odnawialnych. Własna polityka Szwecji zakłada pełne wyeliminowanie wykorzystania paliw kopalnych w transporcie do 2030 roku. Niestety proces ten nie postępuje tak szybko, jak inne „zielone” projekty. Do 2014 roku, Szwecja osiągnęła tylko 12%, szczególnie dzięki badaniom nad etanolem. Odnotowano kilka inicjatyw rządowych, które miały na celu przyspieszenie tego procesu, w tym wprowadzenie prawa, które wymaga od stacji paliw zainstalowania co najmniej jednej pompy z alternatywnym paliwem oraz dodatkowych zwolnień z podatków dla „zielonych” pojazdów.

 1. Samochody elektryczne

Ilość pojazdów elektrycznych i hybrydowych rośnie w wyjątkowym tempie. Choć nadal stanowią mniej niż 1% wszystkich pojazdów prowadzonych w Szwecji, w 2015 roku elektrycznych aut było 12.000, z czego 42% w pełni elektrycznych i 58% hybryd.

Połączenie energii elektrycznej i biopaliw wygląda obiecująco, z nowymi rozwiązaniami pojawiającymi się praktycznie codziennie i spadającymi cenami są dobrym wprowadzeniem do szerszego udziału w rynku.

To by było na tyle w temacie „zielonej energii”. Czy zgadzacie się, że Szwecja jest Eco-friendly? Czy dodalibyście coś od siebie?

sofia_sabel-fitting_solar_panels-4794

Druga część artykułu również została napisana w oparciu o artykuł na stronie www.sweden.se.


 • Wiele zależy od prowadzonej polityki przez rząd. Zwolenników tego typu rozwiązań jest coraz więcej. Nie zawsze jednak to jest możliwe i często nie jest to tak łatwe jak w teorii.

  • Dorota says:

   Zdecydowanie, dlatego też w samym poście często podkreślam, że wiele działań zostało zainicjowane, bądź silnie wspierane przez rząd. To z pewnością jest przewaga Szwedów.

Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.