10 szwedzkich wynalazków, o których nie wiedzieliście, że są szwedzkie

Skandynawia | Brak komentarzy
  1. Zgubienie się w dzisiejszych czasach graniczy z cudem dzięki dobrodziejstwu wszechobecnej technologii, czyli GPS, który jest istotną częścią naszej codzienności. Wbudowane w komórki, samochody, komputery są z nami bezustannie i dbają o komfort życia. Szwedzki wynalazca, Håkan Lans ma zamiar wziąć technikę lokalizacji na kolejny poziom, aby stworzyć system automatycznej identyfikacji, która może być wykorzystania w branży morskiej.
  2. Kluczowy (;)) element w każdej skrzynce – często bardzo przydatny we wszelkich projektach DIY. Podczas gdy pierwsza wersja tego klucza została wynaleziona w 1842 roku przez brytyjskiego inżyniera Richarda Clyburn. Dzisiaj znany klucz „Szwedzki klucz” jest przypisywany szwedzkiemu wynalazcy, który ulepszył jego oryginalną koncepcję i opatentował w 1891 roku.
  3. Better Shelter to tymczasowe schronienie – w płaskiej paczce! Better Shelter oferuje uchodźcom wodoodporny i bezpieczny dom o powierzchni 17,5m2. Zaprojektowano go tak, aby przetrwał minimum 3 lata i jest zdecydowanie lepiej izolowany niż tradycyjne namioty dla uchodźców. Został zaprojektowany tak, aby był łatwy w transporcie i opłacalny. Do dziś tysiące jednostek Better Shelter zostało wprowadzonych w wielu krajach. Better Shelter został stworzony we współpracy z UNHCR i IKEA Foundation.
  4. Jednym z nowszych wynalazków z tej listy jest narzędzie do śledzenia wirusa HIV. Urządzenie to służy do mapowania i wykrywania rozprzestrzeniania się wirusa HIV i innych wirusów. Zaprojektowany przez doktora biotechnologii Martina Hedströma wraz z jego zespołem z Uniwersytetu w Lund. Urządzenie to może wykrywać wyjątkowo niskie stężenia trucizn, wirusów lub innych substancji w płynach, co również może być wyjątkowo pomocne w walce z bioterroryzmem.
  5. W ramach zwalczania problemu osób, które nie używają kasków rowerowych, szwedzka firma Hövding opracowała specjalną poduszkę powietrzną dla rowerzystów, tzw. „niewidzialny kask”, który nadmuchuje się w ciągu 0,1 sekundy i chroni głowę przed uderzeniem. Kask nosi się na szyi i jego czujniki wykrywają zagrożenie nadmuchując go w wypadku zagrożenia upadkiem.
  6. Wiedzieliście, że rozrusznik serca jest również szwedzkim wynalazkiem? W 1958 roku Rune Elmqvist opracował sztuczny rozrusznik na baterie, który został wykorzystany przez chirurga Åke Senninga w Sztokholmie. Rozrusznik jest umieszczony w ciele pacjenta i impulsy elektryczne zapewniają, że mięśnie rozszerzają się i kurczą normalnie, regulując pracę serca.
  7. Dzięki rewolucyjnej technologii tworzenia opakowań papierowych o nazwie TetraPak, możemy teraz mleko nosić w kartonikach, a nie w szklanych butelkach. Koncepcja TetraPak opracowana w 1946 roku przez Erika Wallenberga i wyprodukowana przez Rubena Rausinga służy dumnie do dziś do przechowywania i dystrybucji płynnych produktów mlecznych.
  8. Dziś spotykany w każdym samochodzie osobowy, który dziś ratuje życie ludziom co 6 minut każdego dnia. Trzypunktowy pas bezpieczeństwa opracowany przez szwedzkiego wynalazcę i inżyniera ds. Bezpieczeństwa Nilsa Bohlina w 1959 roku dla Volvo. Został zaprojektowany w kształcie litery Y, aby rozproszyć energię w ruchu ciała podczas wypadku.
  9. USG jest tak powszechne, że ciężko sobie wyobrazić dzisiejszą opiekę zdrowotną bez tej technologii. Wraz z niemieckim badaczem Carlem Hellmuthem Hertzem, szwedzka lekarka Inge Edler opracowała współczesne elektrokardiogramy – USG Dopplera serca – które są integralną częścią monitorowania zdrowia układu krążenia.
  10. Każdego dnia mogą być wykorzystywane w praktycznie każdym obszarze życia. Dzisiejszy zamek błyskawiczny, został ulepszony i opracowany przez szwedzko-amerykańskiego wynalazcę Gideona Sundbäcka wcześniej nieskutecznego modelu z 1913 roku. Nowa wersja zaprojektowana przez Sundbäck, zwana “rozłącznym zapięciem”, została opatentowana w 1917 roku i zawiera zazębiające się wypustki łączone w całość suwakiem.

Zdjęcie główne: imagebank.sweden.se