Szwecja w jeden dzień

Na promie Skandynawia | 11 komentarzy

Na zwiedzanie Karlskrony można wybrać się o każdej porze roku, naprawdę. Podobno nie ma złej pogody, tylko ubrania są nieodpowiednie 😉 Ale na szczęście akurat teraz wszyscy w napięciu wyczekujemy wiosny, więc będzie coraz cieplej i cieplej…
Jeżeli wybieracie się na nasz rejs o nazwie Szwecja w jeden dzień, to macie do wyboru kilka scenariuszy podróży (ale Stenariusz jest tylko jeden, pamiętajcie!)
Możecie na przykład zwiedzać miasto na własną rękę. I gdybyście poprosili mnie o radę, to na mojej liście wyglądałoby to tak.
Na pewno Marinmuseum (Muzeum Morskie), pod warunkiem, że to nie jest poniedziałek, ponieważ w ten dzień jest akurat zamknięte. Obiekt zbudowany jest na wodzie na czymś w rodzaju molo. Można w nim podziwiać okręty podwodne, autentyczne galiony, czyli figury dziobowe, etc. Poza tym na dole w Muzeum jest restauracja (zamknięta z powodu remontu do 1 kwietnia 2017), w której można zjeść naprawdę dobry obiad w formie bufetu szwedzkiego i to z regionalnymi potrawami. Koszt takiego lunchu wynosi za osobę dorosłą około 120 sek.
Polecam również wizytę w Muzeum Regionu Blekinge (Blekinge Museum), w dawnej rezydencji hrabiego Wachtmeistera.


W drodze z Marinmuseum można również przepłynąć się darmowym promem na wyspę Aspo. Rejs trwa około 30 minut. Na wyspie robimy sobie spacer do twierdzy Drottningsskar, pijemy kawę w restauracji u naszej rodaczki Kasi i wracamy następnym promem na ląd. Jak już dotrzecie na wyspę, pamiętajcie, żeby sprawdzić od razu rozkład promu pod kątem powrotu na ląd.
Natomiast jeżeli ktoś wybiera się do Karlskrony z dziećmi, to warto pomyśleć o Boda Borg lub Barnens Lekland. To takie miejsca aktywności dla starszych i młodszych dzieci. Boda Borg to labirynt przygód, w którym rozwiązanie konkretnej zagadki umożliwia przejście do następnego pokoju. Można się tam dostać z centrum autobusem numer 5. Natomiast Barnens Lekland to duży plac zabaw pod dachem: małpi gaj, trampoliny i zjeżdżalnie, itp. Z centrum miasta jedzie tam autobus numer 1 i 7. A latem koniecznie Barnens Lekland!

W ogóle zwiedzanie miasta zaczęłabym chyba od Blekinge Museum, targu rybnego z pomnikiem słynnej rybaczki i dzielnicy najstarszych drewnianych domków, czyli Björkholmen.
Potem ruszyłabym w stronę rynku z dwoma kościołami i do Marinmuseum. Być może rejs na Aspo, spacer i powrót. A wtedy obowiązkowa kawa z ciastkiem w Cafe Tre G na Landbrogatan 9 (niedaleko hotelu Aston) lub w innej sympatycznej kawiarni, na przykład takiej.

Po kawie lub herbacie warto przejść się główną ulicą Ronnebygatan. Zrobić sobie jakieś zakupy do domu (szwedzką kawę i czekolady Marabou) albo upominki dla znajomych.

Inną opcją jest oczywiście wycieczka z naszym przewodnikiem (o ile akurat w tym dniu jest dostępna taka opcja). Może to być 2-3 godzinne zwiedzanie Karlskrony, a potem czas wolny lub jedna z naszych tematycznych wycieczek całodziennych. Zobaczcie wszystkie propozycje wraz z programem na naszej stronie.
Cokolwiek wybierzecie, wierzcie mi, nie będziecie żałować! Szwedzkie miasteczka noszą w sobie jakąś tajemnicę…;)

 


 • Michalina says:

  Przy rezerwacji DZIECI GRATIS, wyborze posiłków w restauracji Taste, widzę śniadania i obiady, ale nie widzę obcji wykupienia kolacji?? Czy też obcji all inclusive…

 • Anka says:

  Czy musze wymienic walute?

  • Magdalena says:

   Niekoniecznie, w Szwecji wszędzie można płacić kartą. Natomiast nie przyjmują pln, eur, a jedynie sek (korony szwedzkie). 🙂

 • Kasia says:

  Pani Magdaleno czy bilety na autobus dostępne są jedynie u kierowcy?

  • Magdalena says:

   Pani Kasiu, bilety na autobus nr 6 można również zamówić od razu z rezerwacją promu 😉 Poza tym są dostępne w recepcji na promie i takie całodzienne w kasie na terminalu w Karlskronie. Najwygodniej jest chyba jednak zamówić je do razu z biletem promowym, choć u kierowcy jest więcej opcji, np. tańszy bilet rodzinny, itp., ale wtedy płatnośc tylko kartą. Pozdrawiam serdecznie!

 • Monia says:

  Witam. Czy ktos moze mi udzieluc info jak wyglada sprawa biletu rodzinnego z portu do karskrony i z powrotem ,jaki jest koszt i ile osob moze na niego podróżować, dodac ze wybieramy sie w 11osob doroslych 5 dzieci do lat 16i3latek . Dziekuje z gory ????

  • Magdalena says:

   Monia, mamy dla Ciebie info od naszego przewodnika:
   Bilet rodzinny “DUO/FAMILJ” kosztuje u kierowcy 61 SEK w jedną stronę i może na nim podróżować max. 2 dorosłych + max. 3 dzieci/młodzieży 7-20 lat. Dzieci poniżej 7 lat bezpłatnie (w towarzystwie dorosłego).
   Czyli dla całej Waszej grupy wystarczy kupić 5 biletów DUO/FAMILY (2+3, 2+3, 2, 2, 2) i jeden zwykły za 34 SEK, np. u kierowcy. 🙂

 • Agnieszka says:

  Karlskrona jest pięknym miastem, które warto zobaczyć, chciałabym tylko prosić o umieszczenie informacji na terminalu w Karlskronie/fb/ Państwa stronie www, że zmienił się sposób odprawy i po przyjeździe na terminal można się od razu odprawić i wejśc na “górę”, wcześniej było inaczej i dla wielu osób było to bardzo mylące i dezorientujące:)i Polacy siedzieli na dole tłocząc się niepotrzebnie

  • Magdalena says:

   Agnieszko, dzięki za sugestie! Rzeczywiście po remoncie terminalu w Karlskronie wygląda to teraz inaczej. Tydzień temu widziałam, że pracownicy terminalu chodzą między pasażerami i również informują o wejściu na piętro 😉

Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.