Odliczanie do Bożego Narodzenia

Skandynawia | Brak komentarzy

W pierwszą niedzielę Adwentu – cztery tygodnie przed Bożym Narodzeniem – ludzie zapalają pierwszą świecę w świeczniku adwentowym. To wyjątkowe wydarzenie, na które czeka się cały rok. Od tego dnia, w każdą niedzielę do Bożego Narodzenia jedna świeca jest zapalana (i po chwili gaszona), dopóki wszystkie cztery świece nie zostaną zapalone. Pierwsza niedziela Adwentu (pewnie, jak to u Szedów – każda;)) jest wyjątkowa, a celebruje się nią spotykając ze znajomymi pijąc glögg i jedząc pepparkakor.

Zdjęcie: imagebank.sweden.se

Dziecięce oczekiwanie nabiera na mocy wraz z każdą świecą, a w telewizji odbywa się specjalny świąteczny kalendarz dla młodzieży z 24 odcinkami. To również forma odliczania do wigilii.

Świętują i wyczekują również miasta i miasteczka, gdzie stawiane są jarmarki świąteczne sprzedające wyroby rzemieślnicze i dekoracje, natomiast w domach robi się ciepło i pachnąco od wyjątkowych, świątecznych potraw.

Grudzień to jeden z najbardziej gorączkowych miesięcy dla szwedzkich rodzin. Ciężar i natłok pracy przygniata praktycznie każdego o tej porze roku. Każdy ma bardzo wiele do zrobienia w krótkim czasie, zanim wszyscy będą mogli usiąść i odpocząć. Dla dzieci za to, jest to najbardziej magiczny czas w całym roku.

Wytęskniona cisza i spokój przychodzi później, gdy wszystkie przygotowania zostaną zakończone i Boże Narodzenie może rozpocząć się na dobre.

Zdjęcie główne: Miriam Preis/imagebank.sweden.se