Owoce leśne –  superfood wprost ze szwedzkiej natury!

Skandynawia | Brak komentarzy

Szwedzkie lasy i łąki oferują bogactwo smacznych dzikich jagód i owoców leśnych. Najlepsza z nich to borówka, która jest nie tylko smaczna, ale również pełna zdrowych przeciwutleniaczy.

Szwedzi są miłośnikami natury i spędzania czasu na świeżym powietrzu, a jedną z ich ulubionych letnich rozrywek jest zbieranie jagód. Jeszcze przyjemniejsze jest to, z powodu publicznego dostępu do dóbr natury i każdy ma prawo spacerowania po pięknej przyrodzie Szwecji bez żadnych obaw.

Korzyści płynące z jagód

Oprócz tego, że są pyszne i przyjemnie się je zbiera, ich spożywanie jest naprawdę dobre dla naszego organizmu. Borówki nordyckie są w rzeczywistości odmianą borówki amerykańskiej. Angielska nazwa dla borówki nordyckiej to borówka czarna (zwyczajowo nazywana również jagodą). Co więcej, ta odmiana zawiera większej ilości witaminy C i D. Co więcej, te borówki zawierają więcej antyoksydantów, które zapobiegają cukrzycy, nowotworom, stanom zapalnym i spowalniają procesy starzenia.

Malina Moroszka

Powodem, dla którego wiele osób nigdy nie próbowało moroszki jest prawdopodobnie to, że rosną głównie w środowisku arktycznym lub alpejskim. Jednak oprócz pysznego dżemu, który można z nich zrobić, same owoce są dla nas bardzo dobre. Są znane ze swoich właściwości odtruwających i wzmacniających odporność, a także zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia, stymulują krążenie i trawienie oraz zapobiegają cukrzycy i niektórym nowotworom.

Borówka Brusznica

Niemożliwe jest odwiedzanie Szwecji bez napotkania borówki w jakimś kształcie lub formie. Zobaczysz je na ciastach, w dżemie, a najczęściej na talerzu obok klopsików. Okazuje się, że są one również całkiem dobre dla naszych organizmów, oferując silne właściwości przeciwutleniające, a także zawierające substancje, które pomagają zwalczyć otyłość i regulują poziom cukru we krwi, a także zapobiegają nowotworom, stanom zapalnym, infekcjom dróg moczowych i chorobom zębów i dziąseł.

Czarna porzeczka

Odwieczna dyskusja trwa, czy czarna porzeczka jest porzeczką, czy jagodą (czarna porzeczka po szwedzku to svartvinbär, co tłumaczy się jako czarna jagoda wina, więc nazywają ją jagodą). Ważne jest to, że choć często pomijane jako pożywienie, czarne porzeczki rosnące w ogrodach skandynawskich zawierają 18 razy więcej witaminy C, ponad dziewięć razy więcej wapnia i cztery do pięciu razy więcej magnezu, witaminy A i potasu, żelaza i fosforu niż jagody.

Zdjęcie główne: imagebank.sweden.se