Piękne miejsca w Sztokholmie, Goteborgu i Malmo

Skandynawia | Brak komentarzy

Sztokholm, Göteborg i Malmö pełne są pięknych miejsc, jezior, rzek, plaż, parków i ogrodów … i archipelagów. Archipelagów? Tak. Archipelag sztokholmski jawi się wieloma plamami na Morzu Bałtyckie z 24 tysiącami wysp (kto liczy?).

Göteborg, ze swoimi dużymi obszarami zielonymi, oferuje także wejście do fantastycznego Zachodniego Wybrzeża, jego ogrodów i wysp. A Malmö ma plaże w środku miasta. To po prostu nie fair, że jest tam tak pięknie!

Parki w Sztokholmie

Jeśli umiejscowisz 26 parków w jednym mieście, nigdy nie poczujesz się odcięty od natury, nawet w tak dużym mieście jak Sztokholm. Do popularnych parków należą Hagaparken (las, jeziora i stawy), Rålambshovsparken (plaża z trawą przy jeziorze i pola), Vita Bergen (pagórkowaty park piknikowy) i ogromny (6 671 akrów) Królewski Park Narodowy, pierwszy na świecie narodowy park miejski, znany jako Ecopark, w którym można zobaczyć czaple, sarny i lisy, w samym środku miasta.

Królewski Park Narodowy obejmuje 3 królewskie parki; Djurgården, Haga i Ulriksdal – połączone przez zatokę Brunnsviken. A okoliczne wyspy Skeppsholmen, Kastellholmen, Beckholmen i Fjäderholmarna są również częścią Ecoparku. Jeśli odwiedzicie Djurgården, nie przegapcie rozkosznych Rosendals Trädgårdar (ogrodów) i kawiarni.

Parki Goteborga i Zachodniej Szwecji

Slottsskogen jest bardzo popularne, jest to rozległy park w południowo-zachodniej części miasta. Dzięki trzem punktom widokowym oferuje przepiękne widoki na miasto.

Na spacer, a może nawet na kajak, odwiedź Rezerwat przyrody Delsjön po wschodniej stronie miasta. Ma dwa przylegające do siebie jeziora (jedno z nich nazywa się “Duże Jezioro” i inne “Małe Jezioro” – z oczywistych względów) ze skalistymi klifami porośniętymi drzewami i mnóstwem lasów i dolin. W zimie można również uprawiać narciarstwo zjazdowe.

Dla wyrafinowanego miłośnika ogrodnictwa znajdą się zbiory roślin i bajeczne łąki wręcz stworzone do piknikowania w ogrodzie botanicznym w Göteborgu na południu miasta. Jest to jeden z najpiękniejszych w Europie i zdecydowanie wart odwiedzenia. Posiada 20 000 gatunków roślin, kwiatów, drzew itp., Pięknie rozłożonych na 175 hektarach.

Poza Goteborgiem odwiedź zamek i ogrody Gunnebo oraz barokową rezydencję zamku Läckö nad brzegiem jeziora Wener. Spaceruj po ogrodach, idź na koncert i zjedz kolację w restauracji Hvita Hjorten. Dalej na wybrzeżu można odwiedzić Kosters Trädgårdar na wyspie Syd Koster, organiczny ogród kuchenny z restauracją i sklepem.

Parki i ogrody Skåne i Malmö

Główne parki – Folkets Park, Slottsparken (Ogród zamkowy w Malmö), Pildammsparken i Kungsparken – tworzą zieloną obręcz między miejską plażą w Ribersborg i rejonem stadionu. Inne ulubione parki to Park Raoula Wallenberga, Bulltofta i Bunkeflo ängar na pikniki, spacery i sporty. Warto sprawdzić również Queen Silvia Rose Garden, gdzie w sezonie letnim odbywają sięprzedstawienia teatralne i koncerty na wolnym powietrzu.

Jeśli jesteś w Helsingborgu (a powinieneś, ma własną plażę palmową) musisz odwiedzić ogrody w zamku Sofiero, nagrodzony w 2010 roku za najpiękniejszy i najlepszy park w Europie. Poza tym, że są ogólnie wspaniałe, prawie 500 rodzajów rododendronów rozłożyło się na około 10 000 kwiatów, które ozdabiają tutaj dwa wąwozy. Są tam również ogrody warzywne i kwiatowe, panoramiczne widoki na Sund Sund i mnóstwo trawników na pikniki. Nie zapominając oczywiście o samym zamku; który jest mniej zamkiem i raczej byłym królewskim pałacowym domem. Na miejscu znajduje się kawiarnia, restauracja, sklep z roślinami i sklep z pamiątkami.

Inne wspaniałe ogrody w regionie to Fredriksdal w Helsingorg, zamek Hovdala i tereny, angielska rezydencja Krapperup Estate w stylu romantycznym w stylu romańskim i ogródki działkowe Citadellet w Landskronie.

Zdjęcie główne: imagebank.sweden.se