Wędrowanie po Szwecji

Skandynawia | Brak komentarzy

Słyszeliście o legendarnym „Kungsleden” (Szlak Króla) w ostatniej dziczy Europy – szwedzkiej Laponii? O Blekinge, Skåne, Halland, które na cieplejszym południu zachęcają przyjaźniejszą pogodą? A może o położonej na wschodzie Gotlandii na Morzu Bałtyckim, czy o archipelagu na zachodzie? Tak, to i o wiele więcej oferuje Szwecja miłośnikom wędrówek pieszych! Czytajcie dalej.

Zdecydowana większość szwedzkich szlaków turystycznych (prawie 400), które rozciągają się po całym kraju, jest wyraźnie oznakowanych i w są położone w sąsiedztwie 350 dobrze utrzymanych schronisk, stacji górskich i domków.

Ruszamy!

Szlak Króla (Kungsleden) rozciąga się do prawie 400 km długości od Narodowego Parku Abisko aż do Hemavan jest spełnieniem marzeń każdego wędrowca. Dzikie góry, rwące, spienione rzeki, bulgoczące strumyki i płaskowyża. Szwedzka Laponia ma sieć fantastycznych, dzikich parków narodowych, w tym Sarek i Abisko. W sumie, Szwecja ma 29 parków narodowych rozciągających się na długość i szerokość kraju z bezpłatnym dostępem do wszystkich.

Zdjęcie: Friluftsbyn Höga Kusten/imagebank.sweden.se

W środkowej Szwecji, w prowincji Dalarna znajdziecie wspaniały szlak wzdłuż Szlaku Vasalopp (Vasaloppsleden). Wiosną, latem i jesienią, można je podziwiać i wędrować, a zimą można uprawiać tam narciarstwo biegowe.

Na szczęście, żeby solidnie powędrować, nie trzeba wybierać się w podróż życia na północ Szwecji. Południe Szwecji oferuje wiele ciekawych miejsc, które oferują wyjątkowe widoki z nabrzeża, ciemne  rozległe lasy oraz duże areały zieleni, w naprawdę bliskiej odległości. Na południowym zachodzie traficie na szlak Bohusleden, który prowadzi w stronę północną. Szlak Skåneleden z ponad 1000 kilometrowym szlakiem turystycznym rozciągającym się po całym regionie Skåne. Wybierz między wędrówkami wzdłuż skrajnie nadmorskich ścieżek i plaż, zielonych lasów i jezior, lub ciesz się wspaniałą scenerią z punktu widokowego w Parku Narodowym Söderåsen.

Smalandia jest znana z małych, czerwonych domków, bogatych zwierząt i starych, majestatycznych lasów, a piesze wędrówki pozwolą dokładnie poznać cały ten obszar. Trasa Smålandsleden to szlak turystyczny o długości 700 km podzielony na odcinki, co ułatwia planowanie krótszych wycieczek.

Tuż poniżej regionu Småland znajduje się znane nam wszystkim Blekinge, z 255 kilometrowym szlakiem turystycznym, który prowadzi przez rzeki, jeziora i lasy.

Na zachodzie są wspaniałe szlaki tematyczne; Szlak Pielgrzymów (Pilgrimsleden) w prowincji Dalsland, i Bruksleden oraz Västmanland.

Nie jest już dla nikogo zaskoczeniem, że w Szwecji obowiązuje prawo do publicznego dostępu (Allemansrätten) zapisane w konstytucji. Oznacza to, że możecie jechać i nocować gdziekolwiek chcesz na terenie kraju, dopóki opuszczacie otoczenie tak, jak je znaleźliście – bez zakłóceń.

Zdjęcie: Tomas Utsi/imagebank.sweden.se

Którą trasę wybieracie? Jesteście wędrowcami zaprawionymi w boju, czy raczej rzadko fundujecie sobie takie rozrywki?

Pomysł na tekst wzięłam stąd.

Zdjęcie główne: Michael Jönsson/imagebank.sweden.se