Winnice w Skanii

Skandynawia | Brak komentarzy

Czy wiedzieliście, że w Skåne są winnice, a produkowane w nich lodowe wina zdobyły międzynarodowe nagrody? Odwiedzając Skanię przygotujcie się na wiele niespodzianek!

Żyzne równiny Skåne można określić jako “spichlerz” szwedzki, ponieważ tam produkuje się większość zbóż i innych upraw w kraju. Plony są bogatsze, a gleba jest tutaj żyźniejsza niż gdziekolwiek indziej w Szwecji, w rzeczywistości gleba należy do najbardziej żyznych na świecie.

Pozwólcie, że porównam; Skåne jest dla Szwecji tym, czym Toskania dla Włoch.

Lokalnie produkowana żywność jest w Skåne wyjątkowa i przeżywa swój rozkwit w produkcji rzemieślniczej na małą skalę. Skåne ma również swoje własne tradycje żywieniowe, takie jak spättekaka (ciasto na rożnie), biesiady węgorzy, pieczone gęsie uczty (w St Martin’s Eve, 10 listopada), grube naleśniki, słodka musztarda i mnóstwo marynowanych mieszanek śledzia z nowymi smakami i przeróżnymi wpływami z całego świata.

W okolicach regionu i metropolii Malmö panuje swobodna atmosfera, a nacisk kładziony jest na dobrze przygotowaną i opartą na lokalnych produktach żywność o europejskim wpływie.

Skania jest również regionem słynącym z musu jabłkowego, niesłodzonych, bezalkoholowych napojów z wytłaczanych jabłek. Niektóre produkują również doskonałe calvados i wina z jabłek.

Aukcje jabłek odbywa się w Kivik w Österlen. Każdego roku odbywa się tam festiwal Apple Market, który wraz z obchodami wielu lokalnych odmian, zaprasza gości do degustacji jabłek i lokalnych cydrów.

Położona na południu Szwecji, z łagodnym klimatem i długim sezonem rolniczym, Skania jest zaskakująco dobrze przystosowana do uprawy winorośli. Skåne staje się coraz bardziej uznawanym regionem winnym i ma nawet własną Route du vin. Dziś znajdziesz ponad 20 winnic, a liczba ta stale rośnie. Odwiedź winnicę Hällåkra i zarezerwuj wycieczkę z przewodnikiem lub degustację wina. Możesz skosztować wszystkiego, od czerwonych i białych do musujących win i słodkich deserów. Dla miłośników historii wybierzcie się do Arilds Vingård, położonej w północno-zachodniej Skanii, ze sklepieniami winnymi pochodzącymi z czasów rzymskich i pięknymi budynkami gospodarczymi z XVI wieku.

Nie tylko przemysł winny tu kwitnie, piwo staje się równie tu popularne, a stale rosnąca liczba mikrobrowarów uruchamia produkcję w miastach i wsiach. Będąc regionem zwartym pod względem wielkości i doskonałej komunikacji, duża liczba producentów piwa na tak małej powierzchni sprawia, że ​​Skania jest idealnym miejscem dla miłośników piwa. Wiele browarów jest udostępnionych do zwiedzania, dzięki czemu można odwiedzić zakłady produkcyjne, a wielu z nich regularnie organizuje wycieczki z przewodnikiem i degustacje piwa. Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na nazwę piwa, które lubisz, dzięki czemu możesz je później znaleźć na półkach w Systembolaget, scentralizowanych sklepach monopolowych, przez które sprzedawane są wszystkie napoje alkoholowe w Szwecji.

Zdjęcie główne: imagebank.sweden.se