Urodziny Astrid Lindgren

2018-11-15 | Skandynawia | Brak komentarzy

Najpopularniejsza szwedzka pisarka dla dzieci, najbardziej rozpoznawalany rudzielec i psotnik znany dzieciom prawdopodobnie na całym świecie, do tego koń i małpka. Chyba wiecie o kim mowa, prawda?

Astrid Lindgren. Gdyby wciąż żyła, obchodziłaby swoje 111 urodziny. Miała niesamowitą wyobraźnię, walczyła w obronie praw dzieci i zwierząt, a stworzonych przez nią bohaterów: Pippi Langstrumpf (znana też u nas jako Fizia Pończoszanka), dzieci z Bullerbyn czy Karlssona z dachu pokochały miliony małych czytelników.

Pierwsza opowieść o Pipii została opublikowana w 1945 roku i od razu odniosła sukces.

Astrid Lindgren zmarła w swoim domu w 2002 roku. Miała 94 lata.

Jej opowieści i bohaterowie wciąż żyją w sercach wszystkich czytelników.

A Wy jeśli chcecie poznać więcej szczegółów z życia pisarki, to zajrzyjcie do naszego tekstu o tutaj!

Natomiast o pewnym  niezwykłym miejscu w Szwecji, czyli Świecie Astrid Lindgren w miejscowości Vimmerby (do którego również organizujemy wycieczki, a jak!), poczytacie w moim innym artykule na blogu.

I niech żyja wyobraźnia, bo bez niej świat byłby strasznie ponury 😉

Pippi Longstocking creator Astrid Lindgren

Grattis, Astrid Lindgren! 111 years young today. 🎂

Publicerat av Sweden.se Tisdag 13 november 2018

 

Zdj. magsli

Magdalena Śliżewska

"Może faktycznie to nie my wybieramy nasze podróże, tylko one nas?"- napisała dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska. Coś w tym jest. W końcu dziwnym splotem okoliczności to Skandynawia wybrała mnie... Od kilkunastu lat pracuję w szwedzkiej firmie Stena Line i dzięki temu mam możliwość poznawać tamte strony. A biorąc pod uwagę, że jako absolwentka dziennikarstwa jestem bardzo ciekawska, chłonę tę wiedzę zawsze z wielką chęcią. I z równie dużą przyjemnością podzielę się nią z Wami ;)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.