Dlaczego Szwecja jest przyjazna rodzinie cz. 1

Skandynawia | Brak komentarzy

Od niedawna jestem mamą i temat przyjazności rodzinie jest dla mnie bardzo ważny. Świat z perspektywy rodzica/dziecka jest kompletnie innym światem i dopóki się do niego nie wejdzie, naprawdę ciężko zauważyć różnice, które rodzinom ułatwiają życie codzienne. Dzisiaj przyjrzymy się opiece i pomocy, którą oferuje Szwecja swoim rodzinom. W Szwecji podatki są wysokie i wszyscy o tym wiemy, ale ile z tego wraca do społeczeństwa?

  1. Specjalna opieka dla każdej oczekującej mamy

Cała opieka prenatalna jest darmowa, co więcej kursy przygotowujące do rodzicielstwa i porodu oraz grupy wsparcia również są darmowe i dostępne dla każdej mamy.

Mamy, które pracują w wymagających warunkach mają pełne prawo wcześniejszego kończenia pracy. Świadczenia wypłacane są już nawet 2 miesiące przed datą planowanego porodu, a gwarantowana kwota to około 80% wypłaty.

To, co do mnie najbardziej przemawia to instytucja hoteli przy porodówkach. Młode rodziny mogą wspólnie przebywać 2-3 dni w takim „hotelu”, kiedy lekarze i pielęgniarki dbają o zdrowie mamy i maluszka!

  1. Bardzo długi płatny urlop rodzicielski

Rodzice mają prawo do nawet 480 dni urlopu rodzicielskiego po urodzeniu lub adoptowaniu dziecka. To jeden z najdłuższych urlopów gwarantowanych na świecie! Przez 390 dni rodzice mają prawo do około 80% wypłaty, a pozostałe 90 dni płacone są ryczałtowo. Ci, którzy nie pracują, również mają prawa do płatnego urlopu rodzicielskiego.

Co ciekawe, urlop można wykorzystać aż do 8 roku życia dziecka, a prawo do niego przysługuje osobno na każde dziecko (z wyjątkiem porodów mnogich), więc rodzice mogą gromadzić urlopy z kilku dzieci. Poza tymi 480 dniami, każdy rodzic ma prawo do zmniejszenia ilości godzin pracy nawet o 25% (oczywiście zarabia odpowiednio mniej), aż do ósmego roku życia dziecka.

http://www.npr.org/2011/08/09/137062676/time-with-a-newborn-maternity-leave-policies-around-the-world?sc=tw&cc=share

  1. Równouprawnienie na porządku dziennym

Wybierz się na spacer do jakiegokolwiek szwedzkiego miasta i bez problemu zauważysz wielu tatusiów pchających wózki, lub bawiących się ze swoimi dziećmi na placach zabaw. Tutaj każdy rodzic ma prawo do 240 z 480 dni płatnego urlopu rodzicielskiego. Jednak dodatkowe 90 dni jest przeznaczone tylko na jednego rodzica i jest nieprzechodnie, jeśli jedno zdecyduje się je wykorzystać, drugie już nie ma do niego prawa. Co ciekawe, dzisiaj prawie ¼ ojców bierze całość urlopu rodzicielskiego, a szwedzki rząd liczy na zwiększenie tej liczby!

Zdjęcie: Melker Dahlstrand/imagebank.sweden.se

  1. Zasiłek na dzieci

Oprócz płatnego urlopu rodzicielskiego, szwedzki rząd zapewnia dodatkowy miesięczny zasiłek na każde dziecko (barnbidrag), aż do osiągnięcia 16 roku życia. Zasiłek ten (w 2015) wynosi 1050 SEK.

Będąc rodzicem większej ilości dzieci, można również otrzymać dodatkowy zasiłek rodzinny (flerbarnstillägg), co zwiększa finanse na każde dziecko, więc będąc rodzicem 6 dzieci, oprócz ustawowych 6300 koron, otrzymujesz dodatkowe 4114 koron miesięcznie. Dane z 2015 roku.

  1. Darmowe szkolnictwo

Twoje dziecko może uczęszczać do przedszkola o maksymalnym koszcie 1287 koron miesięcznie, więc wielu rodziców wykorzystuje swoje zasiłki, aby opłacić przedszkole. Będąc mieszkańcem Szwecji, twoje dzieci mają prawo do darmowej edukacji od 6 do 19 roku życia, włączając w to darmowe posiłki w szkole. Darmowa edukacja ma swoją kontynuację na studiach, ale wyłącznie dla studentów z Europy.

5 powodów, dla których warto być rodzicem w Szwecji. Podoba Wam się? Jak dla mnie wygląda bardzo obiecująco i bardzo podobnie do polskich warunków, więc w razie przeprowadzki nie będzie przynajmniej przykrego zaskoczenia. Już niedługo druga część. Co myślicie o opiece rodzinnej w Szwecji? Który punkt jest dla Was najważniejszy?

Tekst pochodzi ze strony www.sweden.se.

Zdjęcie główne: Ann-Sofi Rosenkvist/imagebank.sweden.se


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.