Jesteś w stanie zjeść 316 bułeczek cynamonowych w ciągu roku? Bo Szwed tak.

Skandynawia | Brak komentarzy

Przeciętny Szwed spożywa słodyczy odpowiadających 316 bułeczkom cynamonowych rocznie! Ta przyprawiona cynamonem rozkosz to w zasadzie długi kawałek ciasta zawinięty w kulkę i sklejone razem z lepkim słodkim syropem cynamonowym. W Szwecji fika jest istotną częścią dnia. W rzeczywistości fika jest tak święta dla Szwedów, że jest nawet wbudowana w wiele umów z pracownikami. Podczas gdy nowicjusze w Szwecji często sceptycznie odnoszą się do fiki, wielu z nich przyznaje, że najlepsze pomysły powstają na łamach fika.

Nie ma nic bardziej wymownego niż kawa i bułka cynamonowa. Bułka lub bułeczka cynamonowa (lub kanelbulle) powstała po pierwszej wojnie światowej, ale ponieważ składniki (mąka, cukier, jajko, masło, cynamon cukrowy i kardamon) były drogie i trudne do znalezienia, nie zyskały popularności aż do Lata 50. XX wieku. W dzisiejszych czasach jest to najwyższy symbol szwedzkiej kuchni domowej i każdy Szwed będzie ci mówił, zapach świeżo upieczonych bułeczek cynamonowych to zapach domu.

Bułka cynamonowa jest tak popularna, że ​​w 1999 r. Kolektyw szwedzkich cukierników ogłosił, że 4 października będzie odtąd dniem cynamonowej bułeczki (Kanelbullens dag).

Gdzie kupić najlepsze bułki cynamonowe w Göteborgu

Konditori Brogyllen to klasyczna piekarnia w Göteborgu, która nigdy nie wyjdzie z mody. Stylowa lokalizacja ma wysokie sufity i wspaniałe widoki na kanał, ale to, co naprawdę przyciąga tłumy, to spektakularny wybór wypieków. Brogyllen, wilgotne, niewiarygodnie uzależniające bułki cynamonowe, zaspakaja głód każdego słodkiego ząbka mieszkańców Goteborga od ponad 20 lat i wygląda na to, że będzie to robiła jeszcze przez wiele następnych lat.

Gdzie kupić najlepsze bułki cynamonowe w Sztokholmie

W ostatnich latach Bageri Petrus w modnym sztokholmskim Södermalm wielokrotnie był nazywany najlepszym miejscem, na odrobinę cynamonu w szwedzkiej stolicy. Podczas gdy Petrus może mieć najzwyklejsze bułeczki, z ich niekonwencjonalną karmelową konsystencją, najlepsze cynamonowe bułeczki w Sztokholmie wciąż można spotkać w klasycznej Café Saturnus. W międzyczasie zajrzyjcie również do MR Cake, nowego przedsięwzięcia dwóch najbardziej znanych szwedzkich piekarzy, która przyciąga uwagę osób uzależnionych od fiki w Sztokholmie.

A gdzie są najlepsze bułeczki cynamonowe w całej Szwecji?

Miano najlepszej szwedzkiej piekarni w 2017 według i White Guide Swedish uzyskała Borgmästargården w Falkenberg na południowo-zachodnim wybrzeżu Szwecji. Sezonowe wypieki i lokalne składniki to klucz w tej kawiarni. Być może dlatego jest uważana za jedno z najlepsze miejscew Szwecji, aby cieszyć się autentyczną fiką.
Zdjęcie główne: imagebank.sweden.se