M jak Malmö

Skandynawia | 3 komentarzy

Malmö jest po Sztokholmie i Göteborgu, trzecim największym pod względem zaludnienia miastem w Szwecji. Oddalone od Karlskrony o jakieś 200 km jest drugim po Kopenhadze ośrodkiem transgranicznego regionu Oresund. Bo to właśnie te dwa miasta: Malmö i Kopenhaga są ze sobą połączone najdłuższym w Europie mostem (prawie 8 km długości) o nazwie Oresund. Kiedyś pierwsze miejsce (około 6 km) zajmował most z Kalmaru na wyspę Olandia. Ale niestety został zdetronizowany.

Malmö z miasta przemysłowego z dominującym przemysłem stoczniowym, przekształciło się w metropolię postindustrialną. Obecnie jest ważnym ośrodkiem usługowym, naukowym, edukacyjnym i turystycznym. To centrum gospodarcze i kulturalne południowej Szwecji.

IMG_4116

Jak nas informuje Wikipedia (czy to jest aby na pewno wiarygodne źródło? Czasami ogarniają mnie wątpliwości, ale gdzie w takim razie szukać tych wszystkich informacji? W bibliotece?), Malmö to miasto wielokulturowe. Zgromadziło mieszkańców z ponad 150 krajów, którzy posługują się 150 językami świata. Życie w symbiozie wymaga tam z pewnością dużo tolerancji…

Byłam tam dwa, a może trzy razy. Pierwsze, co mi przychodzi do głowy na myśl o tym mieście, to zaskakujący wieżowiec o nazwie Turning Torso (wysoki na 190 m), podobno jeden z najwyższych w Europie. Każde piętro tego budynku jakby skręca się wokół własnej osi. Trzeba to zobaczyć na własne oczy!

Pamiętam też przepiękną aptekę Lejonet! W niej jakby czas stanął w miejscu. A swoją drogą już parę dobrych lat temu Szwedzi mieli niezły patent i artykuły były poustawiane na regałach względem przydatności: półki ze specyfikami tylko do włosów, do twarzy, itp. Teraz u nas już też funkcjonuje ta moda, z czego się cieszę.

Przed wejściem do apteki stoi rzeźba pięciu grajków. W czasie mojej sierpniowej wizyty znakomicie komponowała się z tłumem, który przybył do miasta na coroczny festiwal Malmöfestivalen. Podobno wtedy do Malmö potrafi nawet zjechać około 1,5 miliona gości.

Nie dotarłam niestety do polecanego przez przewodników gotyckiego Kościoła Św. Piotra z XIV wieku ani do zamku Malmöhus z XVI wieku. Nie wiedziałam też, że to miasto leży na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Choć akurat ten styl w architekturze nie należy do moich ulubionych. No nic, zostawiam sobie te obiekty na następne odwiedziny.

Z ciekawostek, warto wiedzieć, że w roku 2013 to właśnie w Malmö odbył się finał Konkursu Piosenki Eurowizji. A kto zwyciężył rok wcześniej? Poszukajcie na blogu w naszych wcześniejszych wpisach o tym konkursie 😉

A Wy co byście polecili do zobaczenia w tym szwedzkim mieście? Może macie tam jakieś swoje ulubione kafejki, miejsca lub po prostu uliczki? Dajcie znać.

P.S. Dla tych, których zachęciłam swoją opowieścią o Malmö, zapraszam na Wielką Wyprzedaż. Oprócz biletów, mamy również ofertę z hotelem!


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.