Najbardziej szwedzkie z dań – przewodnik po restauracjach.

Skandynawia | Brak komentarzy

Żadne danie nie jest bardziej szwedzkie niż szwedzkie klopsiki. Rzućmy okiem na zjawisko klopsa i poznajmy najlepsze miejscóweczki z klopsikami w Sztokholmie, Göteborgu i Malmö.

Co by tu nie mówić, klopsy są kwintesencją Szwecji. W najbardziej tradycyjnej postaci szwedzkiej klopsiki (köttbullar) są wykonane z mielonej wieprzowiny i wołowiny, śmietany, jajek i cebuli, podawane z kremowym puree ziemniaczanym, gęstym, brązowym sosem, dżemem z borówki brusznicy i ogórkiem kiszonym.

Podczas gdy ten styl klopsików może być obfity, sycący i rozkosznie dekadencki, nowi szefowie kuchni na nowo odkrywają szwedzką kuchnię, dzięki czemu staje lżejsza i zdrowsza. Coraz to więcej restauracji decyduje się „odchudzić” klasykę gatunku.

Babcine klopsiki

Jeśli zapytasz Szweda o najlepsze klopsiki, jakie kiedykolwiek jadł, bez zawahania odpowie, że jadł je u swojej babci. Jeśli nie masz jednak na stanie babci Szweda, możecie zahaczyć o kilka szwedzkich restauracji, które zaoferują nam dość podobne doznania. Oto najlepsze restauracje serwujące szwedzkie klopsiki w Sztokholmie, Göteborgu i Malmö:

Najlepsze szwedzkie klopsiki w Sztokholmie: Meatballs for the People

Dla unikalnych klasycznych szwedzkich klopsików trzeba sprawdzić klopsy w modnym Södermalm. “Pierwszy butik mięsny w mieście” serwuje 14 różnych rodzajów organicznych klopsików, od koguta, przez łososia, wołu, dzika, świni, łososia, renifera, indyka i warzyw. Wszystkie klopsiki są wykonane ręcznie z ekologicznych, lokalnych produktów i stanowią wyjątkową ucztę dla kubków smakowych.

Meatballs for the PeopleMeatballs for the People to restauracja w Sztokholmie, której celem jest serwowanie najlepszych klopsików na świecie. Zdjęcie: Tina Stafrén

Najlepsze restauracje w Göteborgu na klopsiki: Smaka

Smaka na Vasastanie w Göteborgu może nie wyglądać zbyt zachęcająco z zewnątrz, ale kiedy już znajdziesz się w tej jadłodajni, na Twoim talerzu zagoszczą najsłynniejsze klopsiki w drugim szwedzkim mieście. Serwowane z dużą ilością puree ziemniaczanego, konfiturą z borówki brusznicowej i marynowanym ogórkiem mogą nie być najzdrowszą opcją menu, ale czy ktoś na to zwraca uwagę, gdy są takie pyszne?

Restauracja w Malmö: Bullen

Malmö oferuje bogatą różnorodność kulturową. Na najlepsze klopsiki w mieście udaj się do Bullen. To zabytkowe miejsce przypomina bardziej angielski lub irlandzki pub, ale słynie z najsmaczniejszego köttbullaru w mieście z gotowanymi ziemniakami i sosem.

Zdjęcie główne: imagebank.sweden.se