Sto lat dla Dan Sten Olsson!

Na promie Skandynawia | Brak komentarzy


Wszystko zaczęło się przy kuchennym stole, kiedy Dan Sten Olsson miał 15 lat. A w zeszłym tygodniu właściciel firmy Stena Line obchodził swoje 70. urodziny. Dlatego chcemy na blogu podzielić się z Wami jego budującą historią.

Kiedy  Dan Sten  miał 15 lat, jego ojciec Sten Allan Olsson założył firmę Stena Line. Dan Sten wspomina to jako ekscytujący i pełen wrażeń okres.
“To była niezła zabawa śledzić wszystko, siedząc przy kuchennym stole. Pamiętam, jak ojciec wracał z pracy do domu i zaczynał dzwonić. – Mogłem wtedy siedzieć i słuchać”.

Rok później Dan wypłynął w swoją pierwszą podróż przygotowaną przez jego ojca w nowej spółce promowej Sten A Olsson. To był szkolny rejs promem Wappen von Hamburg na trasie Göteborg – Frederikshavn. To była wyjątkowa podróż również dlatego, że odbył ją razem ze swoją dziewczyną Jane, który została jego żoną i jest nią do dnia dzisiejszego.
“To było naprawdę zabawne”, wspomina Dan Sten. Poza założeniem Stena Line, 1962 rok był także początkiem jego związku z Jane.

Dopiero w 1972 roku, po zdobyciu MBA w Szkole Głównej Handlowej w Göteborgu, różnych stażach i zajęciach, Dan Sten w końcu dołączył do zespołu Stena Line i pozostał lojalnym pracownikiem przez prawie 45 lat.

Okazuje się, że pójście w ślady ojca nie zawsze było częścią jego planu; Dan Sten myślał o zupełnie innej karierze zawodowej.
“Tak naprawdę chciałem zostać historykiem, ale jednak zdecydowałem się pracować w Stena Line, gdzie było zabawniej.”
Pierwszą ważną decyzją Dan Stena była, mimo odmiennego zdania ojca, podróż do Nowego Jorku i szkolenie na tankowcach. Był przekonany, że przyszłość firmy leży w eksploatacji promów pasażerskich. To był bardzo sprytny ruch i jesteśmy mu za to wdzięczni 😉
“Myślałem, że rynek promowy wygląda bardziej obiecująco. Na rozwoju pozostałej działalności skupiliśmy się później, ale uważam, że dokonaliśmy właściwego połączenia “, wyjaśnia.
“Właściwie nie ma nic bardziej zabawnego, niż prowadzenie firmy promowej”,kontynuuje “Optymizm to nieodłączna cecha w rozwoju i historii naszej firmy. Oprócz transportu, oferujemy również produkty, doświadczenie i usługi, z których nasi klienci mogą od razu skorzystać. To fantastyczne środowisko do pracy! ”

Mimo wielu sukcesów, nie zawsze wszystko było takie bezproblemowe, ale wtedy właśnie postawa Dan Sten kierującego przedsiębiorstwem, odegrała ogromną rolę.
“Na przestrzeni lat cykle ekonomiczne i trendy stworzyły zarówno szanse jak i zagrożenia. Ważne jest, aby zawsze pamiętać, że to nie koniec świata, kiedy akurat jest ciężko. Moim zdaniem nie istnieją złe firmy, to tylko przypadki w niektórych dziedzinach. Ostatecznie to właśnie wiara w połączeniu z zaufaniem dała nam odwagę, aby rozwijać naszą działalność “.

Jakie są najważniejsze etapy na przestrzeni lat w karierze Dan Stena?
– Kiedy przypłynął pierwszy prom samochodowy Stena Danica.
– Kiedy zaczęliśmy sprzedawać pakiety turystyczne.
– Kiedy przebudowaliśmy promy do Danii, w celu udostępnienia dwóch pokładów dla ciężarówek zamiast jednego.
“To była największa innowacja, w której brałem udział. Ostatecznie doprowadziła nas do pozbycie się konkurencji Sessanlinjen ” powiedział Dan Sten.
A mówiąc o innowacji, to jest ona czymś, co jest bliskie sercu Dan Stena. Dlatego zachęca on wszystkich pracowników do kreatywności i innowacyjnego myślenia. Ogromna część postępu w firmie w ciągu tych ostatnich 55 lat miała miejsce właśnie dzięki takiemu podejściu.
“Innowacje są niesamowite. Najlepszym ich przykładem jest sytuacja, gdy dwaj pracownicy wspólnie decydują się przestawić meble z jednej strony sali na drugą, co zwiększa produktywność – to wcale nie musi być nic bardziej skomplikowanego “, mówi.

Na pytanie, co jego ojciec Sten powiedziałby mu dzisiaj na temat firmy, odpowiada z uśmiechem.
– Powiedziałby: Jezu, jak dobrze, że nie żyje! I dodałby: mam nadzieję, że zaoszczędziłeś pieniądze z myślą o przyszłości i trudnych czasach.

Chcielibyśmy jeszcze raz pogratulować Dan Stenowi z okazji urodzin i życzyć samych sukcesów oraz dużo, dużo zdrowia. Sto lat Dan!

Koniecznie podzielcie się z nami własnymi wspomnieniami o podróżach promami Stena Line! 🙂


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.