Dlaczego Szwecja jest przyjazna rodzinie cz. 2

Skandynawia | 2 komentarzy

Tak, jak obiecałam przychodzę z drugą częścią 10 powodów, dla których Szwecja jest przyjazna rodzinom. Gotowi?

  1. Opieka zdrowotna praktycznie za darmo

Opieka zdrowotna (w tym dentystyczna) zasadniczo oferowana jest za darmo w całej Szwecji do ukończenia 20 roku życia. Nieznacznie może się to różnić w niektórych gminach. Niemowlęta otrzymują darmową witaminę D aż do drugiego roku życia – ze względu na surowy klimat Szwecji.

Koszt opieki medycznej to około 100-200 SEK w zależności od miejsca zamieszkania, a maksymalna stawka za konsultację specjalistyczną to 350 SEK. Jeżeli Twoje koszty związane ze zdrowiem przekroczą 1100 SEK, resztę Twoich wizyt opłaca państwo do końca roku. Urlopy chorobowe wyglądają podobnie, jak w Polsce – za dni, w których nie pracujesz otrzymujesz 80% pensji.

  1. Bezpłatne przejazdy autobusami z wózkiem

Tak, jak większość miejsc użytku publicznego i transport są przystosowane dla osób niepełnosprawnych, tak samo jest przystosowanych do bycia przyjaznym rodzinom. W Sztokholmie, jak w wielu innych miastach w Szwecji, jazda z wózkiem z niemowlęciem jest darmowa całą komunikacją miejską.

  1. Literatura dla dzieci

w Szwecji publikuje się niezwykle dużo literatury dla najmłodszych i często przodują w innowacjach na tym obszarze. Tylko w 2014 roku opublikowano 2066 książek dla dzieci i nastolatków.

W Sztokholmie znajdują się biblioteki, takie jak: Rumför Barn (“Pokój dla dzieci”), gdzie znajdziecie książki dla dzieci w różnym wieku, władających różnymi językami, jak również kąciki do malowania.

Trudno przy tej okazji nie wspomnieć o znanej wszystkim, Astrid Lindgren, autorkę Pippi Pończoszanki, która jest rodowitą Szwedką. Jej twórczość nie kończy się jednak w Szwecji tylko na książkach. Junibacken w Sztokholmie i

Świat Astrid Lindgren w Vimmerby zachęci każdego rodzica do odwiedzin!

  1. Przestrzenie publiczne przyjazne dla dzieci

Od pojazdów dla wózków po place zabaw dla dzieci, Szwecja oferuje mnóstwo miejsc użytku publicznego z udogodnieniami dla rodzin. Większość centrów handlowych i bibliotek oferuje pokoje dla rodzin z przewijakami i udogodnieniami dla maluszków.

Biblioteki posiadają wyznaczone specjalne miejsce parkingowe dla samochodów z rodzinami, jak również miejsce do odstawienia wózka, a restauracje mają na stanie krzesełka do karmienia dzieci, a toalety wyposażone są w miejsca do przewijania.

Zdjęcie: Ann-Sofi Rosenkvist/imagebank.sweden.se

  1. Urlop na chore dzieci

Większość firm w Szwecji podchodzi do rodziców pozytywnie i bez problemu udziela się urlopu na chore dzieci, w zamian otrzymując 80% pensji za dany dzień, kiedy nie możemy pójść do pracy. Ten tymczasowy urlop rodzicielski (tillfällig föräldrapenning) jest dostępny w wymiarze do 120 dni na dziecko rocznie dla dzieci poniżej 12 roku życia. Dzieci w wieku 12-15 lat wymagają zaświadczenia od  lekarza.

To wszystkie powody, dla których warto być rodzicem w Szwecji. Nie da się ukryć, że w polityce prorodzinnej Polska jest naprawdę podobna do Szwedów i jest to niewątpliwie powód do dumy!

Źródło: sweden.se

Grafika główna: Martin Svalander/imagebank.sweden.se


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.