Kiruna – arktyczne miasto skąpane w zorzy polarnej, cz. 1

Skandynawia | 1 komentarz

Kiruna to najbardziej wysunięte na północ miasto Szwecji. To tutaj można zobaczyć zorzę polarną i doświadczyć słońca o północy. Szczyci się również najwyższą górą kraju, Kebnekaise.

Znajduje się tu największa na świecie podziemna kopalnia rudy żelaza, otwarta w 1898 roku i nadal używana.Do 2035 r. duża część Kiruny zostanie fizycznie przeniesiona na wschód, na tereny nieuszkodzone przez wydobycie. Położona około 200 kilometrów na północ od koła podbiegunowego w prowincji Norrbotten Kiruna jest klejnotem miasta, które jest częścią szwedzkiej Laponii. Ten rozległy obszar obejmuje około jednej czwartej Szwecji i rozciąga się na północ od Szwecji, Norwegii, Finlandii i Rosji.

Kiruna, miejsce dla entuzjastów outdooru, otoczona jest zróżnicowanym i rozległym terenem – od głębokich lasów i rozległych bagien po jeziora, rzeki i góry – w tym Kebnekaise, najwyższy szczyt Szwecji, wznoszący się na 2106 metrów. Te krajobrazy są idealne do uprawiania takich aktywności, jak wędrówki piesze, wędkarstwo muchowe, jazda na nartach, spacery w rakietach śnieżnych i psie zaprzęgi. Miasto Kiruna jest uważane idealnym miejscem, aby zobaczyć zorzę polarną i rozkoszować się słońcem północy.

Kiruna jest fascynująca z perspektywy miasta. Ta historyczna społeczność górnicza – po raz pierwszy założona w 1900 roku – przechodzi transformację z powodu wpływu, jaki górnictwo wywiera na ten obszar. Aby wydobycie mogło trwać dalej, trzeba przenieść dużą część miasta. Wiąże się to z fizycznym podnoszeniem i przesuwaniem budynków oraz okazjonalnym wyburzaniem i wznoszeniem innych. Modernistyczny ratusz w Kirunie – znany jako „kryształ” – był pierwszym punktem orientacyjnym, który został ukończony w tym ważnym dążeniu do stworzenia nowego krajobrazu miejskiego.

Kiruna to miejsce, w którym zobaczysz dwa różne pokazy naturalnego światła – północne słońce i zorzę polarną. Stacja Aurora Sky w Abisko – godzina jazdy od Kiruny – jest znana jako jedno z najlepszych miejsc na świecie do podziwiania tego pokazu. Miejsce charakteryzuje się stosunkowo niskiego poziomu opadów i zachmurzenia, i chociaż elektromagnetyczna interakcja między słońcem a ziemią – wyzwalacz tego nieziemskiego efektu – występuje stale, będzie można ją zobaczyć tylko wtedy, gdy będzie ciemno od sierpnia do kwietnia.

Jeśli chcesz doświadczyć dnia polarnego – całodobowego światła słonecznego, które masz latem na północ od koła podbiegunowego – zaplanuj swoją podróż między majem a połową lipca. W popularnym ośrodku narciarskim Riksgränsen można połączyć to doświadczenie z jazdą na nartach nawet w środku lata (połowa czerwca).

Kiruna – najlepszy hotspot do aktywności na świeżym powietrzu

Skorzystaj z długich dni, wybierając się na wyjątkową wędrówkę słynnym Szlakiem Królewskim (Kungsleden). Odcinek rozciągający się od Abisko do Nikkaluokta prowadzi przez Park Narodowy Abisko przetkany wieloma jeziorami wśród wysokich szczytów gór. Kebnekaise to jedna z głównych atrakcji szlaku, a na szczyt można dostać się oddzielnym 18-kilometrowym szlakiem w obie strony.

Część drugą znajdziecie tu: link.