5 powodów, dla których warto studiować w Szwecji     

Skandynawia | 2 komentarzy

Najpierw był 1 września, teraz jest 1 października. 1 października w pewnym momencie staje się bardzo ważną datą i pomimo tego, że czasem jeszcze rok temu naukę rozpoczynało się 1 września, to dodatkowy miesiąc wakacji rzadko kiedy zdaje się robić jakąkolwiek różnicę. Szczególnie ci, z „kampanią wrześniową” wiedzą, o co chodzi.

Z tej okazji postanowiłam przybliżyć Wam kilka, ale bardzo kluczowych powodów, dla których warto wybrać studia w Szwecji. Ci z Was, których dopiero czeka wybór studiów, albo tacy, którzy szukają destynacji na Erasmusa, na pewno z chęcią zagłębią się wraz ze mną w ten temat.

 1. Kreatywność na pierwszym miejscu

Będąc studentem w Szwecji, nieustannie jesteś wspierany do myślenia kreatywnego, samodzielnego i krytycznego. Z czasem nauczysz się podważasz te nawet najbardziej znane prawdy i schematy, by stworzyć coś całkowicie nowego. Takiemu myśleniu sprzyja brak hierarchicznego podejścia w szwedzkim społeczeństwie, gdzie każdy ma równe prawo głosu.

Nie jest to przypadek, że właśnie w Szwecji zachęcą Cię do rozpostarcia skrzydeł kreatywności i myślenia poza schematami. Szwecja plasuje się wśród czołówki najbardziej kreatywnych krajów na świecie, co więcej – inwestycje w rozwój są tu jednymi z najwyższych w porównaniu do PKB.

 1. Zajęcia są wyzwaniem – w dobrym znaczeniu!

Szwecja ma długą historię doskonalenia się w szkolnictwie wyższym. Pomimo stosunkowo niewielkiej populacji, znajdują się tutaj jedne z lepszych uczelni świata. Tutaj przekonasz się, jak silny nacisk kładzie się na racjonalizację odkryć, które mają przynosić prawdziwą zmianę dla świata.

Pamiętaj, że będąc tu studentem, będziesz miał ogromne szanse na rozwój, niemniej jednak jego kierunek nie zostanie podany ci na tacy. Wszyscy z chęcią będą wspierać pomysły, które zostały stworzone przez ciebie i w które szczerze wierzysz. Szwedzkie uniwersytety są doskonale przygotowane do szkolenia studentów z całego świata. Porozumiewanie się w języku angielskim dla nikogo nie stanowi najmniejszego problemu.

ulf_lundin-research_and_development-1328

Zdjęcie: Ulf Lundin/imagebank.sweden.se

 1. Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska

Jeżeli ochrona środowiska i dbanie o nasz glob jest bliskie Twojemu sercu, to z przyjemnością zostaniesz członkiem uczelni wyższej w Szwecji. Już niejednokrotnie podkreślałam, jak ważne są kwestie środowiskowe dla Szwedów, teraz jednak będziesz mógł się przekonać, jak działa to w praktyce i jaki ma to wpływ na życie akademickie.

(Tu możesz przeczytać 1 i 2 część o zielonej energii w Szwecji.)

Takie podejście do energii ma mnóstwo plusów, jednym z kluczowych, który tu zauważysz to piękna przyroda. Jak raz się w niej zakochasz, już nigdy nie stwierdzisz, że dbanie o środowisko to jakakolwiek mrzonka. Pamiętaj, że do pięknych widoków i czystego powietrza człowiek się nadmiar szybko przyzwyczaja. Luksusy uzależniają!

 1. Równość i różnorodność są tu kluczowe

Społeczeństwo szwedzkie znane jest ze swojej otwartości i poszanowania równości. Szanuje się tutaj każdego, bez względu na pochodzenie, płeć, orientację, czy jakiekolwiek przekonania religijne, czy kulturowe.

Przekonanie, że każdy jest równy pozwala wypracowywać rozwiązania w zespołach, gdzie każdy ma równe prawo głosu na każdym etapie procesu decyzyjnego. Podczas studiów nauczysz się, jak wyważyć interesy, potrzeby i pomysły, aby wydobyć to, co najlepsze z każdego z nas. Tego typu praca uczy również wyjątkowej pracy w zespole, która przygotowuje do karier na całym świecie.

 1. Zdobędziesz umiejętności na skalę światową

Co jest najważniejsze w osiąganiu sukcesu? Według globalnego badania prezesów to kreatywność najbardziej zbliża nas do osiągnięcia tego, o czym marzymy. To jest dokładnie to, w co wierzy Szwedzi system edukacji. Tu nauczysz się być kreatywnym, wprowadzać pomysły w życie, połączyć teorię z praktykę, jak również szukać rozwiązań do problemów, które wydają się nie mieć wyjścia.

Wiele programów studiów obejmuje staże, które są doskonałym sposobem na sprawdzenie siebie i swoich umiejętności w profesjonalnej rzeczywistości. Już od samych studiów wdrażasz to, o czym uczysz się na wykładach, jednocześnie powoli budując bazę kontaktów, tak potrzebną w przyszłości.

cecilia_larsson_lantz-aula_magna-2618

Zdjęcie: Cecilia Larsson-Lantz/imagebank.sweden.se

Fakt, że Szwecja jest domem największej liczby firm międzynarodowych w przeliczeniu na mieszkańca o czymś musi świadczyć!

Chętni do studiów w Szwecji? Dla mnie niestety jest za późno, ale dla Was jest jeszcze chwila z pewnością! Macie jakieś dodatkowe przemyślenia? Chętnie je poznam!

Ten artykuł i więcej informacji o studiowaniu w Szwecji znajdziecie tu: link.


 • Justyna says:

  Wspaniały artykuł, ale co z kosztami ??? Przecież studia w Szwecji są bardzo drogie.

  • Dorota says:

   Z tego, co mi wiadomo, program Erasmus również obejmuje studia w Szwecji oferując polskim studentom stypendium. Każdy wyjazd na studia (poza miejscem zamieszkania) wiąże się z kosztami, więc wymaga dużej determinacji przeniesienie się na studia za granicę.

Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.